A sme tu... Here I am po druhýkrát :)

pondelok 21. marca 2011

Miminká. Krehké stvorenia, prinášajúce ten najkrajší pocit na svete. Pokrčené uzlíčky, vďaka ktorým sa stávame rodičmi, vďaka ktorým máme srdcia plné nežnosti a lásky. Snažíme se im poskytnúť bezpečnú náruč, ruky, čo pohladia a utrú slzy- Snažíme se ze všetkých síl vytvoriť im ten najlepší domov, krásne spomienky, šťastné detstvo. K vytvoreniu nášho nového collabu Here I am sme sa nechali inšpirovať práve miminkami, pretože i medzi babinetkami ich niekoľko nových pribudlo a ešte pribudne. 

Babies. Gentle beings bringing the most wonderful feeling in the world. Those little crumpled knots thanks to whose we become parents, thanks to those we have our hearts full of joy and love. We arm them to feel safe and secure, we cuddle them and wipe away their tears. We try our most to give them the best home, beautiful recollections, simply happy childhood.

In order to create our new collab Here I am, we got inspired just by newborns also because among Babinet girls there are new ones and there will still be more.

Pri tejto príležitosti chceme znova pripomenúť, že niektoré miminká majú ťažší štart do života, to keď sa narodia predčasne alebo choré. Takým miminkám a ich rodičom sa snaží pomáhať projekt BabyKlokánci. Tu sú ich oficiálne webové stránky www.babyklokanci.blogspot.com. Pozrite sa  na príbehy malých bojovníčkov a skúste aj vy pomocť. Tu je číslo účtu 378 935 4052/5500 CZK.
ďakujeme.
On this occasion, we would like to remind you that some of our newborns do not have it easy at the very same beginning, namely our prematurely born babies or not the healthy ones. The project called Baby Kangaroos helps exactly these babies and their parents. Here we provide its official web page

www.babyklokanci.blogspot.com. Feel free to read the stories of little fighters and please help by donating to the following bank account 378 935 4052/5500 CZK.
Thank you from the core of our hearts!

A už sa dostávame k nášmu darčeku. 
Babinetí vlak práve vychádza. Má celkem 14 zastávok. U každej Babinetky, která ku collabu prispela, nájdete link na stiahnutie jej časti a odkaz na ďalší blog. Pripravte sa, začíname.

And here is our small gift…
Our blogtrain is departing. There are 14 stops ahead of us. By each of Babinet girl contributing to our collab, you will find a link to download specific piece and a link to a following blog. Get ready, we are starting!


Víta Vás ďalšia zastávka... Nájdete tu moju časť collabu a link na ďalšiu zastávku.
Welcome to the next stop, here you can find my part of this collab and link to the next stop.

Moja časť / My part
Moje LO / My LO

Pic by ZuzanaH designs, thank you :)


Used pictures taken by Monika Š. and Siťa, thank you

DOWNLOAD
Heslo/Password: babinetky


Ďalšia zastávka je u Sonrisy.

The next stop of our blogtrain is at Sonrisa s blog.

Príjemné scrapovanie!
Happy scraping :)

A ak sa Vám moja časť páči, budem rada, ak mi to napíšete :)
And if you like my part, I will be happy if you write me some comment or link with your LO :) 

7 komentárov:

Anonymný,  22. marca 2011, 4:12  

Just a quick note to let you know that a link to this post will be placed on CraftCrave in the DigiFree category today [22 Mar 01:00am GMT]. Thanks, Maria

bryanna 22. marca 2011, 17:09  

Silwan,dík za freebie je nádherné!

Anonymný,  22. marca 2011, 23:57  

Beautiful work - many thanks!

CBH 23. marca 2011, 4:12  

Thank you so much for this post. I want to let you know that I posted a link to your blog in CBH Digital Scrapbooking Freebies, under the Page 6 post on Mar. 22, 2011. Thanks again.

Annette 25. marca 2011, 19:31  

such beautiful papers - thanks!!!!!

biche57 31. mája 2011, 15:25  

merci beaucoup ))) très très joli !

Cristallo 12. apríla 2013, 18:07  

thank you very much!!! Great work!

Zverejnenie komentára

About This Blog

Následníci

BabyKlokánci


Translate this page - choose your language

Myšlienka dňa

  © Blogger template The Professional Template II by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP